İnternetten Satış Yapmak İçin Gerekenler - E-ticaret Nasıl Yapılır ?

İnternet kullanımının artmasıyla birlikte günlük hayatta yaptığımız işlemlerin çoğu internet üzerine taşınmıştır. Alışveriş yapmak da internet üzerine taşınan hizmetler arasındadır. Bu nedenle çoğu girişimci online satış yapmak konusunu araştırmaktadır. Online satış yapmak, hem daha kârlı hem de daha kolaydır. Ancak internetten satış yapmak için bir pazaryerine üye olmak ya da web sitesi açmak yeterli olmayacaktır. 

İnternetten satış yapmak isteyen bireylerin bilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Zira bilinenin aksine şirket açmadan, vergi levhası almadan internet üzerinden satış yapılamamaktadır. İnternetten ürün satışı nasıl yapılır sorusuna yanıt arayan bireyler, aşağıdaki başlıkları inceleyerek detaylı bilgi edinebilmektedir.

E-Ticaret Yapmak İçin Gerekli Evraklar 


E-ticaret yapmak isteyen bireyler, gereken evrakları hazırlamalıdır. Aksi halde e-ticaret yapmak imkânsız bir hal alacaktır. E-ticaret yapmak için gerekli evraklar aşağıdaki listede belirtilmektedir. Bu belgeler ile e-ticaret sitesi açmak ve satış yapmaya başlamak mümkündür.

1. Vergi kimlik numarası

2. Ticaret türü 

3. KEP adresi

4. Ödeme aracılık kuruluşu ile anlaşma bildirimi

5. Esnaf ve sanatkârlar için TC kimlik numarası

6. Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) kaydı

7. Altyapı sağlayıcı ile anlaşma bildirimi

8. Faaliyet gösterilen sektör, ürün ve hizmet türü

9. Kargo firması ile anlaşma bildirimi

10. Kurucu kişi veya kişilerin fotoğrafları

11. Gerçek ya da tüzel kişiler için MERSİS numarası

12. Veri tabanının bulunduğu konum

13. İşletme unvanı

Belirtilen belgeler e-ticaret sitesi açmak, yani online satış yapmak için yeterli gelmektedir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken husus, belgeleri eksiksiz hazırlamak olacaktır. 

 

Şirket Kurmadan E-Ticaret Yapmak Mümkün Mü?Son zamanlarda en çok merak edilen konulardan bir tanesi de şirket kurmadan e-ticaret yapmak olmaktadır. Bu noktada bilinmesi gerekir ki, şirket açmadan internet üzerinden satış yapmak mümkün değildir. Zira e-ticaret yapabilmek için gerekli belgelerden bir tanesi de vergi levhasıdır. Satış yapmanız durumunda verginizi ödediğini ispat edebilmek için ihtiyaç duyacağınız bu belge, şirket sahiplerine verilebilmektedir. Yani, yasal bir şekilde ticaret yapabilmeniz için şirket kurmanız gerekmektedir. 

Şirket kurmadan e-ticaret yapan bireyler, ciddi bir suç işlemektedir. Bu nedenle ticaretin her türünü yapabilmeniz için bir şirkete bağlı olmanız ya da bir şirket açmanız elzemdir. Şirket açmak için gerekli belgeler, açacağınız şirket türüne bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Belgelerinizi hazırlayıp masrafları karşıladıktan sonra yasal bir şirket sahibi olabilir ve bu sayede hem ticaret, hem de e-ticaret yapmaya başlayabilirsiniz. 

 

Dükkan Açmadan İnternetten Satış Yapmak 

Online satış yapmak isteyen girişimciler, dükkan açmadan internetten satış yapmanın mümkün olup olmadığını merak etmektedir. Eğer bir şirketiniz varsa, fiziksel mağaza açmanıza gerek kalmadan e-ticaret sitesi açabilir ya da bir pazaryerine kayıt olarak sanal mağaza sahibi olabilirsiniz. Ancak tekrar altınız çizmek gerekir ki, bir mağazanız olmasa dahi şirket kurmanız gerekmektedir. 

Günümüzde pek çok satıcı mağaza açmak yerine firma kurmakta ve e-ticaret yapmaktadır. Böylelikle daha az çalışana ihtiyaç duymakta ve mağaza masraflarına girmeden para kazanabilmektedir. Bu bağlamda online satış yapmak daha kârlı olmaktadır. Anonim, şahıs, limited gibi şirket türlerinden istediğinizi açarak internet ortamında mağazasız şekilde satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. 

Sermayesiz E-Ticaret Nasıl Yapılır?


E-ticaret yapmak isteyen, ancak bu iş için herhangi bir birikimi olmayan bireyler, sermayesiz e-ticaret nasıl yapılır sorusuna yanıt aramaktadır. Sermaye olmadan e-ticaret yapmak mümkündür. Bu noktada e-ticaret yapmak isteyen bireyler, dropshipping yöntemine başvurmaktadır. 

Dropshipping, siparişler doğrultusunda ürün satın almak ve müşteriye ulaştırmaktadır. Bu da demek oluyor ki, dropshipping yapan satıcılar ürün stoklamak zorunda değildir. Dropshipping yapmak isteyen bireylerin dikkat etmesi gereken hususlar, aşağıdaki listede belirtilmektedir. 

1. Dropshipping yapacaksanız mutlaka güvenilir bir tedarikçi bulmanız gerekmektedir. 

2. Siparişleri müşterilere hızlı ulaştırmanız önemlidir. Zira dropshipping, stoklu satışlardan daha yavaş olabilmektedir. 

3. Dropshipping satış sistemine ayak uydurabilmek için mutlaka müşteri memnuniyetine önem vermeli ve hızlı hareket etmelisiniz. 

4. Anlaşma sağladığınız kargo şirketinin en kısa süre içerisinde teslimat sağlayacağından emin olmalısınız. 

5. Farklı kampanya ve reklamlar kullanarak stoklu satış yapan firmalar kadar tercih edilmeye çalışmalısınız. 

Yukarıda belirtilen hususlara dikkat etmeniz durumunda sermayesiz satış yapabilir ve müşterilerinize iyi bir alışveriş deneyimi sunabilirsiniz. 

 

Stoksuz E-Ticaret Nasıl Yapılır?


Son dönemlerde popüler olan ticaret yöntemlerinden biri olan stoksuz satışlar, stoksuz e-ticaret nasıl yapılır sorusunun gündeme gelmesine vesile olmaktadır. Stoksuz e-ticaret, sermayesiz ticaret ile eşdeğerdir. Bu noktada kullanılacak yöntem yine dropshipping olmaktadır. 

Dropshipping yani, stoksuz e-ticaret yapmak için şirket kurmanız gerekmektedir. Zira vergi levhanız olmadığı sürece yasal ticaret yapmanız mümkün olmayacaktır. Ancak dropshipping yapmak için herhangi bir mağaza açmanıza gerek yoktur. Dropshipping yönteminde güvenilir bir tedarikçi ve hızlı bir kargo firmasıyla anlaşmanız, satışlarınızın sorunsuz olmasına yardımcı olacaktır. 

Lütfen login or register yorum yapmak için giriş yapınız.