Dropshipping Nedir ? Dropshipping Nasıl Yapılır ?

E-ticaret atılmak isteyen, ancak sermaye eksikliği nedeniyle stoklu satış yapamayacak olan bireyler, dropshipping nedir sorusuna yanıt aramaktadır. Stoksuz bir şekilde ticaret yapılmasını sağlayan dropshipping sistemi, dünya genelinde en çok tercih edilen satış yöntemleri arasında yer almaktadır. Dropshipping yapmanız durumunda depo, stok gibi ihtiyaçlarınız ortadan kalkacaktır. 

E-ticaret yapmaya başlamak isteyen bireyler, dropshipping ile ilgili bilgi almak istemektedir. Özellikle dropshipping ne demek sorusuna sıkça yanıt aramaktadır. Dropshipping satış yöntemi ile ilgili detaylı bilgi almak için aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz. 


Dropshipping Nasıl Yapılır?


Dropshipping yapmak, satışa sunulan ürün için stok yapmamak anlamına gelmektedir. Dropshipping nasıl yapılır sorusunu yönelten bireyler, bu noktada dropshipping sisteminin tedarikçiler ile yürütüldüğünü bilmelidir. Yani, dropshipping satış yapıyorsanız ve müşterileriniz bir sipariş verdiyse, bu siparişi siz tedarikçiye yönlendirirsiniz. Tedarikçiden daha uygun fiyata aldığınız ürünü, belirlediğiniz fiyata müşterilere ileterek kâr edersiniz. Bu sayede herhangi bir birikiminizin olmasına gerek kalmadan e-ticaret yapabilirsiniz. 

Dropshipping yapmak birikim olmadan yapılabilecek en iyi işler arasındadır. Ancak sorunsuz bir şekilde dropshipping yapabilmek için bazı hususlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Aksi halde e-ticaret dünyasında yer edinmeniz oldukça zor olacaktır. 

 

Dropshipping Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?


Dropshipping, kulağa her ne kadar kolay bir iş gibi gelse de kendi içerisinde bazı zorlukları barındırmaktadır. E-ticareti dropshipping ile yapacak olan bireyler, mutlaka piyasa hakkında bilgi sahibi olmalı ve dropshipping yapan firmalar araştırması yapmalıdır. Aşağıdaki listeye göz atarak dropshipping yaparken dikkat etmeniz gereken hususları öğrenebilirsiniz. 

1. Dropshipping yaparken dikkat etmeniz gereken ilk hususlardan bir tanesi iyi bir tedarikçi ile anlaşmaktır. Eğer tedarikçiniz yeterince hızlı ve güvenilir değilse, teslimatlar zamanında ulaşmayacak ve müşteri memnuniyeti sağlanmayacaktır. 

2. Müşterilerinize yalan söylememeniz oldukça önemlidir. Eğer web sitenizde tahmini teslimat tarihlerini yanlış söylerseniz, müşterileriniz sizin profesyonel olmadığınızı düşünecektir. Buna ek olarak bir daha firmanızdan alışveriş yapmamayı tercih edecektir. 

3. Eğer dropshipping yapacaksanız, teslimatlar stoklu satışa nazaran daha yavaş olacaktır. Bu yavaşlığı minimum düzeyde tutabilmek için hızlı bir kargo firması ile anlaşma sağlamanız önemlidir. Aksi halde kargolar müşterilerinize çok daha geç iletilecektir. 

4. Dropshipping satışlarda hem tedarikçiniz ile hem de satın alma işlemi yapan müşterileriniz ile sürekli iletişim hallinde olmalısınız. Bu nedenle iletişim ağınızı güçlü tutmanız gerekmektedir. 

5. Tedarikçi için alternatiflerinizin olması önemlidir. Eğer çalışacağınız tedarikçi ile sorun yaşarsanız, kesintisiz hizmet sağlayabilmek için mutlaka farklı tedarikçi seçeneklerine göz atmalısınız. 

Yukarıda belirtilen hususlara dikkat ederseniz, sorunsuz bir şekilde dropshipping yapabilirsiniz. Dropshipping nasıl yapılır diye düşünen bireyler, bu hususları mutlaka ciddiye almalıdır. Aksi halde hem satışlarınız hem de markanız olumsuz etkilenecektir. 


Dropshipping Türkiye’de Nasıl Yapılır?


Günümüzde pek çok insan dropshipping Türkiye’de nasıl yapılır sorusuna cevap aramaktadır. Bu noktada tüm dünya genelinde dropshipping anlayışının aynı olduğunu bilmek önemlidir. Yani, sipariş almanız durumunda tedarikçiden siparişi temin etme ve müşteriye ulaştırma serüveni Türkiye’de de geçerli olmaktadır. 

Türkiye’de dropshipping yapabilmek için hem pazaryeri sistemi ile faaliyet gösteren alışveriş platformlarını tercih edebilir, hem de kendi web sitenizi açabilirsiniz. Eğer e-ticarete yeni başlıyorsanız, kendi markanızı daha kolay bir şekilde bilinir hale getirebilmek için kendi web sitenizi açmak yerine pazaryeri sitelerini tercih edebilirsiniz. Türkiye’de dropshipping yapabileceğiniz bazı platformlar aşağıdaki listede belirtilmektedir. 

1. Instagram

2. AliExpress

3. Trendyol

4. Amazon

5. GittiGidiyor

Yukarıda belirtilen platformlar arasında dilediğinize satıcı olarak kayıt olabilirsiniz. Ancak herhangi bir satış platformuna kayıt olmadan önce, site içi şart ve kuralları incelemeniz tavsiye edilmektedir. Zira pazaryeri olan e-ticaret sitelerinde üyelikler ücretli olabilmekte veyahut sattığınız her üründen belli oranlarda komisyon alınabilmektedir. 

 

Dropshipping Firmaları


Dropshipping yapabilmek için herhangi bir firmaya bağlı olmayan bireysel tedarikçileri tercih edebileceğiniz gibi, dropshipping firmalarını da tercih edebilirsiniz. Dropshipping firmaları araştırması yapabilmek için ilk olarak dropshipping yöntemi ile hangi ürün ya da ürünlerin satışını yapacağınıza karar vermelisiniz. Satış kategorisine karar verdikten sonra internet üzerinden kendi alanınıza uygun dropshipping firmaları bulabilirsiniz. 

Dropshipping satışı yapmak için bulduğunuz tedarik firmasının güvenilir olduğundan emin olmanız oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Aksi halde markanızın profesyonel olmadığı yönünde yorumlar alabilir ve satışlarınızın büyük ölçüde düşmesine şahit olabilirsiniz.


Dropshipping Satışları Nasıl Arttırılır?


Online dropshipping satışlarını arttırabilmek için tercih edebileceğiniz birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Dropshipping nasıl yapılır konusunu etkili satışlar yapmak için araştırıyorsanız, bu noktada müşteri memnuniyeti odaklı olmanız gerekir. Ne kadar mutlu müşteri edinirseniz, müşterilerinizin sizi çevresine önerme oranı bir o kadar yüksek olacaktır. 

Buna ek olarak satışlarınızı farklı indirim ve kampanyalarla desteklemeniz bilinirliğinizi arttırmak için iyi bir yöntem olacaktır. Ayrıca dropshipping satışlarınızı arttırmak için müşterilerinizin siparişlerine küçük hediyeler ekleyerek onları mutlu edebilir ve böylelikle daimi müşteriler edinebilirsiniz.

Lütfen login or register yorum yapmak için giriş yapınız.