E-ticaret Nasıl Yapılır ? - Adım Adım E-ticaret Rehberi

Geleneksel yöntemler ile karşılaştırıldığında e-ticaret büyük bir imkân sağlar. Böylece kesintisiz olarak satış yapabilir, daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. E-ticaret ne satabilirim diyorsanız, bu tamamen sizin arzu ve isteklerinize göre sınırlanır.

Ancak burada önemli olan ne satacağınızdan ziyade hedef kitlenizin ne olduğudur. Örneğin sadece kadınlara hitap etmek istiyorsanız, ürünler buna uygun düşünülmelidir. Eğer cinsiyete göre değil yaş grubuna göre satış yapmayı düşünüyorsanız, ürünleriniz de seçtiğiniz kategoriye uygun olmalıdır.

Dolayısıyla e-ticarete başlamadan önce bu konuya dair derin bir düşünme gereklidir. Böylece başladığınızda daha iyi sonuçlar almanız mümkündür. Sonrasında ise yapmanız gerekenler sırasıyla şöyledir;

1. Ürün tedarikçisi seçme

2. Alan adı ve sunucu belirleme

3. Şirket kurma

4. Web sitesini hazırlama

5. Alt yapının güvenilir olması

6. Sermaye sahibi olmanız

7. Zaman vermek 

Eğer bunların hepsine dikkat ederseniz, online ticaret hayatına daha iyi başlarsınız.


Ürün Tedarikçisi Seçme


Eğer evde kendiniz imal ettiğiniz ürünleri sunmuyorsanız, ne satacağınıza karar verdikten sonra hangi tedarikçiden bu ürünleri alacağınızı araştırmanız gerekir. Burada kalite büyük bir önem taşır. Zira avantajlı ürünler satmıyorsanız ve kalitesizse sizden alım yapanlar da azalır.

Böylece tüketiciler size olan güvenini kaybedeceği için, satışlarınız eskisi gibi olmaz. Buna ek olarak tedarikçiniz oldukça hızlı olmalıdır. Zira yeni bile açılsanız, doğru bir strateji uyguladığınızda stoklarınız kısa sürede tükenir. Olmayan bir ürünü satamayacağınız için, zorunlu olarak müşterileriniz beklemek zorunda kalır. Ancak hiçbir tüketici sabretmeyeceği için, sizin yerine farklı bir kişiyi seçecektir.  


Alan Adı Ve Sunucu Belirleme


Eğer evden e-ticaret nasıl yapılır üzerine çalışacağınız tedarikçiye da karar vermişseniz, artık siteyi kurmaya başlamanız gerekir. Bunun ilk adımı alan adı ve sunucudur.

Alan adları bir kimlik olduğu için özgün yapıdadır. Dolayısıyla hangi adları istiyorsanız bir listesini yaparak Whois sorgulaması gerçekleştirmeniz gerekir. Alan adı boşsa bunun kullanımı satın alınır. Bu belirli bir süreliğine olup, dolunca tekrar yenilenebilir. Eğer akılda kalıcı ve ilgi çekici bir isim seçerseniz, daha fazla kişiyi platformunuza çekmek mümkün olur.

Ardından da siteyi hangi sunucuda saklamak istediğiniz seçilir. Eğer doğru bir seçim yaparsanız daha hızlı ve verimli bir platforma sahip olabilirsiniz.


Şirket Kurma


Sitenin adını ve sunucuyu belirledikten sonra sırada bir şirket vardır. E-ticaret yapmak da size vergi gibi bazı yükümlülükler getirir. Gerek bunları daha iyi yapabilmek, gerekse müşteriler gözünde güvenilir olabilmek için şirket şarttır.

Bunun için şirket olarak e-ticaret için gerekli belgeler arasından hepsi toplanarak, gerekli başvuru yapılmalıdır. Burada gerek limited, gerekse şahıs şirketleri tercih edilebilir. 

Ancak şahıs şirketi diğer türler ile karşılaştırıldığında daha az maliyetlidir. Karar vermeden önce diğer detayları da öğrenmeniz gerekir.


Web Sitesini Hazırlama


Şirketinizi başarılı bir şekilde kurmanız ardından web sitesini hazırlamanız gerekir. Burada iki seçenek vardır. Birincisi bir kodlama ekibini işe almak ya da profesyonel bir firmadan siteyi hazırlamasını istemektir.

Ancak hatırlamanız gereken, sitelerin sürekli bakım gerektirdiğidir. Bu durumda en azından bir profesyonel yazılımcıyı işe almanız şarttır. Bu büyük bir masraf oluşturacağı için, hazır web siteleri tercih etmek daha avantajlıdır. Aralarında teknik bakımından farklılık yoktur. Sadece fiyat olarak hazır seçenekler daha uygundur.

Üstelik bunlar farklı paketler halinde sunulduğu için, sonradan yükseltmeniz de mümkündür. Sadece yıldan yıla ödenen bir ücret söz konusudur.


Alt Yapının Güvenilir Olması


Eğer web sitenizin çalışmasını, hızlı olması ve arama sonuçlarında daha yukarıda olmasını istiyorsanız alt yapıyı sağlam seçmeniz gerekir. Bu durum e-ticaret için gerekenler arasında en temel maddedir.

Hazır web siteleri seçerseniz, bunlar tamamlanmış şekilde verildiği için sizlerin alt yapı bakımından endişelenmeniz gerekmez. Sadece tercih edilen firmanın tecrübesine göre kalitesinin değişeceği hatırlanmalıdır. 

Bundan sonra ek güçlendirme isterseniz, hosting hizmetlerinden yararlanmanız da mümkündür. Farklı paketlerde sunulmakta olup, sitenizi geliştirmede size yardım eder.

 

Sermaye Sahibi Olmanız


Başarılı bir site açsanız da, sektöre ilk kez giriyorsanız doğal olarak tanınmanız gerekir. İlk aylarda siteniz daha altlarda olacağı için satışlarınız istediğiniz gibi olmayabilir. Ancak SEO hizmetleriyle bu sıralamayı yükseltmenin mümkün olduğu da hatırlanmalıdır.

Dolayısıyla başlangıçta mutlaka siteyi yönetmek için gerekli sermayeyi bulundurmanız gerekir. Böylece kâr elde etmeye başlayana kadar sorunsuz işlem yapabilirsiniz. 


Zaman Vermek


Eğer ticarete atılmak istiyorsanız, dikkat etmeniz en önemli madde zamandır. Tıpkı günlük hayatta olduğu gibi, e-ticarette de bir rekabet vardır. Tüketicilerin tercih edebileceği çok sayıda site olduğu için hazırlıklarınızı yapmanız gerekir.

Ürünlerinizi açıklamalarıyla beraber girmeniz, fotoğrafları kaliteli bir şekilde konumlandırmanız ve SEO kurallarına dikkat etmeniz ardından tek yapmanız gereken beklemektir. Bahsettiğimiz üzere sektöre yeni girdiğinizde, tanınmıyorsanız tüketicilerin size güvenmesi belirli bir zaman alabilir. Dolayısıyla sitenize kendini gösterebilmesi için zaman tanınmalıdır.

Sizin de bu esnada sitenizin bakım işlemlerini ve ürün yerleştirmeyi doğru bir şekilde yapmanız gerekir.

Lütfen login or register yorum yapmak için giriş yapınız.